ثبت آگهی رایگان

وام ازدواج

وبلاگ , اقتصاد

۱۲ مرداد ۱۴۰۱
ثبت آگهی رایگان
وام ازدواج

وام ازدواج

وام ازدواج

مقدارو مبلغ وام ازدواج چقدر است؟
با سایت کوشان برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص وام ازدواج همراه باشید.
بانک مرکزی موظف است وام ازدواج را با بازپرداخت 10 ساله از محل پس انداز و وام نظام بانکی بازپرداخت کند. در مورد تأثیر سن بر میزان وام ازدواج، یک بار برای همیشه به این سؤال پاسخ روشنی بدهیم. مبلغ وام ازدواج چقدر است؟

وام ازدواج 300 میلیون تومانی فقط برای جوانان

وام ازدواج در سال 1401 برای هر زوج خوشبخت که مرد کمتر از 25 سال و زن کمتر از 23 سال سن دارد، جمعا300 میلیون تومانبرای هر دو زوج است. این تصمیم بر اساس مصوبه بودجه 1401 برای ترویج ازدواج در سنین پایین‌تر گرفته شد.
حال اگر یکی از زوجین خارج از این رده سنی باشد طبیعتا مبلغ وام آنها متفاوت خواهد بود. مثلاً اگر داماد 25 ساله بود و وام ازدواج 150 میلیون، اما عروس 24 ساله بود، مجموعاً 270 میلیون وام به زوج محترم داستان ما تعلق می گرفت.

240 میلیون وام ازدواج

برای مابقی زوج هایی که از فروردین 96 تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده اند، هر کدام 120 میلیون تومان و در مجموع 240 میلیون تومان وام تعلق می گیرد. این افزایش 71 درصدی در مقایسه با 1400 برای افراد [به ترتیب مرد و زن] بالای 25 و 23 سال است.

50 میلیون وام ازدواج

اگر تاریخ ازدواج زوجین قبل از 1/1/1397 باشد و هنوز وام نگرفته باشند ,مشمول دریافت وام ازدواج 50 میلیونی هستند.
نکته بسیار مهم: در تمامی سمت های فوق در صورت تمایل یکی از زوجین یا هر دوی آنها (یعنی جانبازان، ترخیص شده و فرزندان و فرزندان شاهد) مبلغ وام ازدواج دو برابر می شود.


شرایط اخذ وام ازدواج 1401

شرایط متقاضیان خدمات ازدواج در سال 1401 به شرح زیر است:

اولین شرط برای دریافت این وام داشتن تابعیت ایرانی است. بنابراین این وام به شهروندان افتخاری سایر کشورها پرداخت نمی شود. اما شامل ایرانیان خارج از کشور نیز می شود.
یکی از مهم ترین شرایط متقاضیان برای دریافت وام این است که متقاضی قبلا از وام ازدواج استفاده نکرده باشد. هر ایرانی فقط یک بار می تواند این وام را دریافت کند. اینکه متقاضی قبلا متاهل بوده ملاک اخذ وام نیست، اگر فردی در ازدواج قبلی خود وام نگرفته است باز هم مشمول دریافت وام می باشد.
بیش از 24 ماه از ثبت ازدواج زن و شوهر نمی گذرد. [البته همانطور که در بالا خواندید با وجود تاکید بر 2 سال در متن قانون، این امتیاز برای ازدواج های بعد از 97 برای استفاده از وام جدید وجود دارد].


مدارک لازم جهت ثبت تقاضا وام ازدواج 1401

بدیهی است مهمترین مدرک برای اخذ این وام، سند ازدواج می باشد. اصل و کپی سند ازدواج خود را همراه داشته باشید.
اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه زوجین از جمله مدارکی است که بانک از شما می خواهد.
یکی از شرایط ثبت نام وام ازدواج در سال 1401، داشتن کارت ملی (دائم یا موقت) است. اگر هنوز برای کارت ملی اقدام نکرده اید، زودتر اقدام کنید.
اصل و کپی مدارک هویتی ضامن یا ضامنین از جمله مدارک مورد نیاز بانک خواهد بود.
متقاضی باید آدرس محل سکونت و کد پستی ده رقمی خود را ارائه دهد.
نکته 1: پس از ثبت نام در سامانه قرض الحسنه ازدواج، کد رهگیری 10 رقمی از سامانه دریافت خواهید کرد. این کد رهگیری 10 رقمی را در جایی یادداشت کنید زیرا در مراحل بعدی به آن نیاز خواهید داشت.
تبصره 2: حداکثر 12 روز فرصت دارید با در دست داشتن مدارک فوق پس از دریافت کد رهگیری به بانک اعلام شده مراجعه نمایید.


نرخ سود و محاسبه سهم وام ازدواج 1401

به سوال اصلی می رسیم یعنی قسط وام ازدواج چقدر است؟ به طور کلی بازپرداخت وام ازدواج 10 سال (120 ماه) می باشد. نرخ بهره آن 4 درصد است. اقساط برابر است و بلافاصله یک ماه پس از دریافت وام شروع به جریان می کند.
بدین ترتیب مبلغ قسط وام ازدواج در سال 1401 به شرح زیر است.
اقساط وام 150 میلیونی: حدود یک میلیون و 364 هزار تومان در ماه (یعنی هر زوج جوان زیر 25 و 23 سال باید ماهیانه 2 میلیون و 728 هزار تومان کنار بگذارند)
اقساط 120 میلیونی وام: حدود یک میلیون و 91 هزار تومان در ماه (یعنی هر زوج باید 2 میلیون و 182 هزار تومان در ماه کنار بگذارند)
توجه: باید بدانید که هر سال 4 درصد کارمزد وام به قسط اول اضافه می شود.


شرایط ضامن وام قرض الحسنه ازدواج ۱۴۰۱
با گرفتن ضامن و سفته معتبر برای هر نفر می توانید وام ازدواج بگیرید. یعنی برای زوج باید مدارک 2 ضامن ارائه شود.
لازم است ضامن ها فیش حقوقی و گواهی کسر خود را به بانک تحویل دهند. اکثر بانک ها مستمری بگیران را به عنوان ضامن وام های خود می پذیرند. ضامن می تواند کارمند رسمی یا قراردادی دولت یا نیروهای نظامی و انتظامی باشد. ضامن می تواند تاجر دارای پروانه کسب باشد مشروط بر اینکه در زمان ضمانت نامه فعالیت تجاری داشته باشد. در مورد متقاضیان تسهیلات روستایی ضمانت یکی از اهالی روستا که صلاحیت و صلاحیت وی به تایید شورای اسلامی روستا (ممهور به مهر شورا) باشد کافی است. سایر وثیقه ها نیز از منظر بانک مرکزی قابل قبول است.
با این حال، سیستم وام ازدواج تاکید می کند که بانک ها و موسسات اعتباری ممکن است کمک های بلاعوض پرداخت شده به افراد را به عنوان وثیقه برای وام های زوجیت بپذیرند.
این در حالی است که بانک مرکزی اعلام کرده است که در صورتی که هر دو زوج در نظام زوجیت یک بانک را انتخاب کرده باشند، بسته به میزان حقوق ضامن بابت حق بیمه های دو قرارداد زوجین، می توان ضامن معتبر ارائه کرد.
اما بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی: «در صورتی که متقاضی کارمند رسمی یا پیمانی دولت، نیروهای نظامی و انتظامی، نهادها و مؤسسات عمومی (مانند کمیته امداد، شهرداری، هلال احمر و بنیاد)، بانک ها و دارایی باشد. و موسسات اعتباری با ارائه گواهی کسر از حقوق خود دیگر نیازی به ضامن ندارند.
این در حالی است که بر اساس ابلاغیه بانک مرکزی، در صورتی که متقاضی دریافت تسهیلات وام ازدواج به همان بانک دریافت کننده یارانه مراجعه کرده باشد، طبق بخشنامه های مربوط به اعطای تسهیلات با حمایت یارانه سپرده، وضعیت قابل اعمال است.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *