ثبت آگهی رایگان
ثبت آگهی رایگان
سامانه املاک و اسکان برای چیست

سامانه املاک و اسکان برای چیست

سامانه املاک و اسکان برای چیست ؟؟؟

طرح املاک و مسکن به «خوداظهاری خانوار» نیز معروف است. این طرح اطلاعات جامعی از بازار مسکن کشور در اختیار سیاست گذاران قرار می دهد تا بتوانند از این اطلاعات در تدوین سیاست ها و برنامه های آتی کشور استفاده کنند. اجرای طرح سامانه املاک و مسکن می تواند به ورود خانه های خالی به بازار اجاره کمک کند. این طرح راهی برای باز کردن بازار مسکن از رکود تلقی می شود. به هر حال برای آشنایی بیشتر با این پروژه با مقاله دیگری از سامانه نمایش آنلاین آگهی کوشان همراه باشید.

درباره املاک و مستغلات و سیستم مسکن

سامانه املاک و مسکن که با نام های «سامانه املاک عادلانه» یا «سامانه املاک خالی» یا «سامانه ملی املاک» نیز شناخته می شود، با هدف جمع آوری اطلاعات مسکن صاحبان خانه و شناسایی خانه های خالی راه اندازی شد. کلیه سرپرستان خانوار موظف به ثبت نام به آدرس سامانه املاک و اسکان به آدرس amlak.mrud.ir هستند.
یکی از اهداف مهم این طرح شناسایی خریداران ملک از افرادی است که اقدام به انباشت این املاک کرده اند. این رویه کاملا بر خلاف نیاز روزافزون جامعه به مسکن بوده و به یکی از دلایل اصلی گرانی خانه تبدیل شده است. این طرح با اصلاح ماده 54 قانون مالیات های مستقیم در خصوص دریافت مالیات از خانه های خالی اجرا شد.

هدف از سیستم املاک و مسکن

استقرار سامانه املاک و مسکن یکی از بهترین ابزارها برای جمع آوری و شمارش اطلاعات املاک و مستغلات برای بررسی وضعیت املاک و مستغلات در کشور است. کارشناسان هدف اصلی این سامانه را شفاف سازی اطلاعات در معاملات ملکی می دانند. از طریق این طرح می توان صاحبان اشیاء مسکونی، تجاری، خدماتی و اداری را شناسایی کرد. این طرح می تواند به عنوان یک سامانه ملی اطلاعات مسکن عمل کند.
شفافیت داده های به دست آمده از این سیستم می تواند نشان دهد که چند خانه اشغال شده و چند خانه خالی است. همچنین تهیه بانک اطلاعاتی در حوزه مسکن برای دریافت مالیات های مربوط به این حوزه را تسهیل می کند. این یک سیستم اطلاعاتی یکپارچه را در دسترس قرار می دهد تا اداره مالیات خانه به خوبی مدیریت شود.

از جمله اهداف کلی سیستم املاک و مسکن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• انگیزه ای برای ورود خانه های خالی به بازار اجاره
• تقاضای تعادلی مسکن در بازار مسکن
• کاهش فشار تقاضای کارگزاری در معاملات قراردادی
• شناسایی محل خانوارها
• گردآوری اطلاعات آماری در حوزه اقتصاد مسکن، مهاجرت، عرضه و تقاضا و تراکم جمعیت مالکان و مستاجران در مناطق مختلف شهر.
• ساماندهی بافت های فرسوده، املاک متروکه و املاک خالی با مشکلات میراثی

شرایط و الزامات سیستم املاک و مسکن

کلیه سرپرستان خانوار اعم از شهری و روستایی، مالک و مستأجر و نیز کلیه صاحبان واحدهای مسکونی موظفند اطلاعات محل سکونت و املاک خود (با خدمت، وکالتنامه، تعاونی شهری و روستایی) را درج نمایند. مالکیت) در سیستم املاک و مستغلات و مسکن. پس از دو ماه وقفه، مجددا امکان دسترسی به سامانه املاک و اسکان فراهم شد. همه مالکان و مستاجران تا پایان مهر فرصت داشتند در این سامانه به میدان بیایند.
به گفته معاون وزیر راه و فواید عمومی: «هر خانواری که اطلاعاتی را وارد نکند یا کذب بودن اطلاعات را اعلام کند، علاوه بر عدم دریافت کد یکتا، از خدمات دولتی نیز محروم خواهد شد. بر این اساس این خانوارها مشمول جریمه مالیاتی مضاعف خواهند شد. با وارد کردن این اطلاعات هیچ نوع مالیاتی برای خانه اول و دوم شما در شهر دیگر و برای خانه های واقع در شهرهای کوچک و روستاها پرداخت نمی شود.

ثبت نام در سامانه املاک و مستغلات و دانلود اپلیکیشن

پس از ورود به صفحه اصلی سیستم املاک خالی، گزینه ورود به سیستم را انتخاب کنید. پس از آن باید شماره موبایل خود را وارد کرده و دکمه ورود را فشار دهید. این شماره باید به نام و کد ملی شما ثبت شود. رمز ورود به شماره تماس شما ارسال می شود که با آن می توانید وارد شوید.
می توانید با نام کاربری و رمز عبور وارد شوید. در این مرحله باید اطلاعات هویتی خود را وارد سیستم کنید. سپس لیست املاک ثبت شده به نام شما نمایش داده می شود و باید از طریق دکمه انتساب وضعیت ملک خود را مشخص کنید. در مرحله آخر، اطلاعات اقامتگاه اولیه و ثانویه خود را وارد سیستم می کنید تا مراحل ثبت نام تکمیل شود.
همچنین امکان دانلود اپلیکیشن سامانه املاک و اسکان نیز وجود دارد. افراد می توانند بدون داشتن کامپیوتر یا لپ تاپ و تنها از طریق تلفن همراه اپلیکیشن املاک و مستغلات را دانلود کنند. سپس با ورود به این سامانه می توانند اطلاعات ملک خود را وارد کنند. برای دانلود اپلیکیشن املاک و مستغلات، افراد باید ابتدا وارد وبسایت املاک و مستغلات شده و سپس با توجه به نوع سیستم عامل خود اپلیکیشن را دانلود کنند.
در حال حاضر فایل نصب اپلیکیشن این سیستم عامل اندروید در سایت املاک قرار دارد. افرادی که آیفون دارند می توانند از طریق گزینه «Add to Home Screen» در مرورگر سافاری به سیستم رفته و نسخه وب اپلیکیشن املاک و مستغلات را بر روی آیفون خود نصب کنند.

نکات مهم در سیستم املاک و مسکن

اقامتگاه اولیه جایی است که شما زندگی می کنید و اقامتگاه ثانویه خانه دوم خانواده شما است.
درج کد رهگیری برای ثبت فروش یا تصرف ملک الزامی نیست.
واحدهای مسکونی در شهرهای زیر 100 هزار نفر مشمول مالیات مسکن خالی نخواهند بود.
در صورت تغییر آدرس، اطلاعات آدرس جدید باید حداکثر ظرف مدت یک ماه در سامانه ثبت شود.
اگر مالک بیش از پنج واحد مسکونی خالی داشته باشد مشمول مالیات مضاعف می شود.
افرادی که بیش از دو واحد مسکونی بدون احتساب منازل مسکونی فرعی و ویلایی دارند و این واحدها بیش از 4 ماه بدون ساکن هستند مشمول قانون جدید خانه های خالی و مشمول مالیات می شوند.

سخن پایانی

طرح املاک و مسکن توسط وزارت راه و شهرسازی راه اندازی شد. بر اساس اطلاعیه این وزارتخانه و بر اساس ماده 54 قانون مالیات های مستقیم، تمامی سرپرستان خانوار تا پایان مهرماه 1400 فرصت دارند نسبت به ثبت نام املاک خود در سامانه املاک و مسکن اقدام کنند. در این سیستم مالیات و جریمه های مالیاتی را در نظر بگیرید.

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *